Jak vybrat vysavač? TOP 10 nejprodávanějších

Stojíte-li před volbou nového vysavače, ocitáte se v nesnadné roli – pořídit sáčkový nebo bezsáčkový, ruční nebo robotický? Jaký zvolit výkon? Co HEPA filtr? Zvládne mi všechny povrchy? Jen několik otázek, které vám určitě proběhly hlavou. Pojďme se společně podívat jaký vysavač vybrat, čeho se vyvarovat. V závěru pak najdete 10 nejprodávanějších vysavačů.

Typ vysavače

electrolux usdeluxePokud jste se již o vysavče trošku zajímali, setkali jste se určitě s reklamou na robotické vysavače, které veškeré vysávání zvládnou sami. Tak aspoň hovoří reklama, která se valí odevšad. Základní rozdělení by teda bylo robotický vysavač vs. klasický ruční vs. multifunkční.

Robotické vysavače se hodí hlavně domácnostem s jednolitou podlahou. Ideálně bez koberců, nebo s kobercem mající nízký chlup. Překážky těmto robotům dělají problémy. Problém jsou také rohy, kdy kulatý tvar vyvače není schopný dokonale roh vysát.

Klasický vysavač patří mezi nejčastěji kupované vysavače. Zvládnou koberce s jakýmkoli vlasem. Zvládnou plovoucí i parketové podlahy. S nástavci se dají bez problémů použít na vysání např. sedaček. Klasický vysavač by šel dále rozdělit na tyčový a podlahový. Rozdíl je v objemech zásobníku a ve váze (přece jen u tyčového vysavače držíte vše v ruce).

Multifuknční vysavače jsou podobné svou funkčností klasickému vysavači, ve většině případů zvládnou i mokré čištění. Jsou však oproti nim hlučnější, větší a těžší.

Sáčkový nebo bezsáčkový vysavač

Sáčkové vysavače jsou s námi již od počátku, kdy na trh přišel první Lux. V poslední dekádě se na trhu objevily i bezsáčkové vysavače, které místo sáčku obsahují vyjímatený zásobník s filtry. Tyto vysavače se hodí převážně na vysávání hrubých nečistot. Vysají však i vše ostatní jako klasické sáčkové vysavače. Hrubé nečistoty zachytává zásobník, ty jemné pak filtry, které je nutné čistit. Díky použité technologii se prachem zanáší motor. Tyto vysavače mají také nižší životnost. Vývoj trhu ukazuje, že bezsáčkové vysavače jsou na ústupu a většina zákazníků, která používala bezsáčkový vysavač, si vysavač podobné konstrukce již nekupí a kupuje sáčkovou variantu.

Suché nebo mokré vysání

S mokrým vysáváním se setkáte převážně u multifukčních vysavačů. Jsou však firmy, které se specializují na mokré vysávání u klasických vysavačů. Pořizovací cena takových pomocníků je většinou vyšší. Náročnější je i obsluha a údržba. Kladem je pak možnost vyprání koberce, vytření podlahy. Pokud vám vyšší cena a náklady nevadí, máte rodinný dům s různou skladbou podlah, je to vynikající volba

Velikost/objem vysavače

Velikost sáčku/nádoby se volí podle velikosti vysávané plochy. Určitě byste nechtěli uprostřed vysávání zjistit, že sáček/nádoba je plná a je potřeba výměna. Následující tabulka je orientační.

Plocha bytu (m2) Objem sáčku/nádoby (l)
do 50 2 – 2,5
do 150 3 – 4
nad 150 4 a více

Zdroj: heureka.cz

Výkon vysavače

tycovy_vysavacPro kvalitní vysávání je důležitý vysoký sací výkon. Od nového roku, má být výkon vysavačů omezován. Do roku 2017 by měl být omezen na max. 800 W. Pokud jste zastánci vysokého výkonu, pak je nejvyšší čas se poohlídnout po novém vysavači.

Při výběru si dejte pozor pojem příkon, který někteří výrobci záměrně zaměňují. Příkon je příkonem motoru, ale již nic nevypovídá o sací síle. Orientačně lze říct, že sací výkon je 1/5 – 1/3 příkonu. Na trhu jsou vysavače, které mají obrovský příkon a nízký sací výkon, stejný sací výkon mohou mít i vysavače s mnohem menším příkonem.

Většina vysavačů má na rukojeti, nebo na těle přístroje plynulou regulaci sacího výkonu. Je tak možné sání upravit dle potřeby.

Hlučnost vysavače

Mnohem důležitějším parametrem, než příkon/výkon, je hlučnost vysavače. Osobně neznám člověka, kterému by vysavač nevadil již po pár minutách vysávání. Hlučnost se udává v decibelech (db). Nejtižší vysavače udávájí 68 db, což je již opravdu tiché vysávání. U hlučnosti neplatí úměra čím vyšší příkon – tím vyšší hlučnost. Existují výkonné ale opravdu tiché vysavače.

Hmotnost vysavače

Hmotnost vysavače již byla zmíněna. Teoreticky nejhůře jsou na tom ruční tyčové vysavače, kdy na vysávací tyči nesete celý motor a zásobník. Obecně lze říct, že hmotnost vysavače se odvíjí od velikosti, výkonu a provedení vysavače. S hmotností samozřejmě souvisí horší manipulovatelnost např. do patra. S klidným srdcem lze však říct, že na žádný domácí vysavač nebudete potřebovat stěhovací firmu. Výrobci se snaží, aby právě jejich výrobek byl co nejpříjemněji ovládatelný.

Délky kabelů, hubic

Délka kabelu může být při koupi také rozhodující. Jestliže máte v pokoji jednu volnou zásuvku, bylo by asi nešťastné kupovat zvlášť prodlužovačku. Proto dopředu přeměřte uhlopříčně největší pokoj.

Délka hubic je pak důležitá tehdy, pokud máte hodně nepřístupná místa.

Zlevněné produkty v sekci Vysavače

Filtry

Každý vysavač obsahuje soustavu filtrů, které zabraňují zpětnému víření prachu do místnosti. Filtry jsou po sáčcích další částí, kterou je pořeba u vysavače pravidelně měnit. Ty nejlevnější vysavače samozřejmě obsahují méně filtrů, méně kvalitních, než ty nejdokonalejší.

U filtrů se nejčastěji setkáte s pojmem HEPA filtr. Čím vyšší číslo, tím dokonalejší filtr. V současnosti jsou označovány číslem 13.

Příslušenství

Ke každému vysavači je dodáváno spoustu příslušenství. Ke značkovým vysavačům je možné další příslušenství přikoupit. Při nákupu se zajímejte o dodávané hubice a kartáče. Jiné nástavce jsou na tvrdé podlahy, jiné na koberce. Společně se základním nástavcem většinou výrobci dodávají i jednoduché nástavce pro vysávání čalouněného nábytku, miniaturní hubice, atd.

Pokud máte doma kočku, psa, určitě se zajímejte o turbokartáč, který má samostatný rotační kartáč, který ze struktury koberce uvolní chlupy, žmolky.

Přehledová tabulka

Č. Název Cena Foto
1.Samsung SC 4135cena od 939 Kč
Samsung SC 4135
2.Swivel Sweeper G6cena od 429 Kč
Swivel Sweeper G6
3.Electrolux ZJM 6820 Jetmaxxcena od 2 481 Kč
Electrolux ZJM 6820 Jetmaxx
4.Philips FC 9170 Performercena od 3 300 Kč
Philips FC 9170 Performer
5.Vileda Vi Robicena od 749 Kč
Vileda Vi Robi
6.Zelmer VC 7920.0 ST Aquawelt Pluscena od 3 999 Kč
Zelmer VC 7920.0 ST Aquawelt Plus
7.Sencor SVC 45cena od 635 Kč
Sencor SVC 45
8.Sencor SVC 7 CAcena od 1 773 Kč
Sencor SVC 7 CA
9.Rowenta RH 8771cena od 3 390 Kč
Rowenta RH 8771
10.Irobot Roomba 620cena od 7 269 Kč
Irobot Roomba 620

Zdroj: Heureka.cz

Nejprodávanější mrazničky – září 2014
Nejprodávanější kuchyňské roboty – září 2014

Comments

  1. Dobrý den, nemáte prosím někdo zkušenost s tímto vysavačem Sencor: http://www.hyperzbozi.cz/vysavace/sencor-vysavace-svc-8vt? Děkuju.

  2. Vysavače s rotačním kartáčem bych neomezoval jen na domácnosti se zvířaty, ale mohl bych je doporučit prakticky všem, kteří mají doma koberce.
    Při své práci jeden takový vysavač používám, a jsem s ním spokojený po všech stránkách: jednodušší manipulace než u klasických podlahových vysavačů s dlouhou hadicí, koberec je díky vysokootáčkovému kartáči (klepači) důkladně vyčištěn od vlasů a chlupů, ale dokáže doslova vyklepat a vysát nečistoty a prach i z hloubky koberce. V podstatě to nahrazuje klasické klepání koberce ve venkovním prostoru.
    Minimálně jednou ročně bych doporučil provést i hloubkové mokré čištění koberce. Spousta lidí dělá chybu v tom, že takové čištění provádí až tehdy, kdy už je koberce hodně znečištěný, třeba i po 10 letech a více. Protože se tímto čištění živím, vím, že každoročně udržované a hloubkově čištění koberce vydrží daleko déle prakticky stále jako nové.

Napsat komentář

Your email address will not be published / Required fields are marked *